123 Poczta Harcerska Bytom

Poczta Harcerska, powstała przy 61 Drużynie Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego. Jej pierwsze wydawnictwa pochodzą z roku 1984 – stemple pocztowe. Przez długi czas poczta działała jako klub zainteresowań przy drużynie, propagując poznawanie różnych technik graficznych i rozwijanie zainteresowań plastycznych.

W roku 1994, po ukazaniu się drukiem Poradnika Poczt Harcerskich, oraz potrzebą unormowania działalności pocztowej, rozkazem Komendanta Bytomskiego Hufca ZHP, na wniosek drużynowego 61 BDH zostaje powołana Poczta Harcerska ze swoim Naczelnikiem którym został mianowany hm Jacek Borowiec. W tym samym czasie wystąpiono do Naczelnictwa Poczt Harcerskich Głównej Kwatery ZHP z pisemnym wnioskiem o oficjalne zarejestrowanie poczty harcerskiej. Naczelnictwo Poczt Harcerskich wpisało do Rejestru Naczelnictwa Poczt Harcerskich: nr 123 Poczta Harcerska Bytom. Decyzja ta została ogłoszona w Pocztowych Komunikatach nr 16, grudzień 1994 r., data ta jest oficjalną datą powstania Poczty Harcerskiej 123 Bytom. Od tamtej pory Poczta Harcerska funkcjonuje jako samodzielna jednostka harcerska, działająca w szczepie.

Poczta Harcerska 123 Bytom obsługiwała i obsługuje imprezy harcerskie organizowane przez 61 BDH, Miechowicki Szczep Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych, Hufiec Bytom, chorągiew Śląską a także brała udział w imprezach centralnych ZHP, była ich organizatorem i współorganizatorem. Nakładem poczty wychodzi wiele wydawnictw: kartki, stemple, koperty, znaczki oraz inne ( kalendarzyki, dyplomy, plakietki itp.). Lata 1995-2000 to wręcz złoty okres działalności pocztowej, każdego roku poczta wydaje dopuszczalną zasadami działania poczt harcerskich ilość wydawnictw pocztowych, (12) w ciągu roku, w maksymalnej ilości (200 szt), każdego. Lata następne to okres niewielkiego zastoju wydawniczego. Druk i materiały stają się coraz droższe, coraz trudniej uzyskać sponsora który zechciał by zapłacić za druk. Dlatego też mniej wydawanych wydawnictw, wydawanie ogranicza się do pojedynczych kart pocztowych, stempli. Mimo tego pocztowcy Poczty Harcerskiej 123 Bytom aktywnie uczestniczą w innych formach życia harcerskiego.

Hm. Jacek Borowiec zostaje wybrany (2001) w skład Naczelnictwa Poczt Harcerskich GK ZHP i pełni funkcję zastępcy Naczelnika. Z dniem 20 listopada 2004 r. otrzymuje z rozkazu Naczelnika ZHP, mianowanie na funkcję Naczelnika Poczt Harcerskich w Wydziale Specjalności GK ZHP i pełni tą funkcję do 8 września 2007 roku. Później została ona przekazana kolejnemu naczelnikowi wybranemu na XXIII Ogólnopolskim Zlocie Poczt Harcerskich zorganizowanym w bazie obozowej hufca w Kokotku. Gospodarzem i głównym organizatorem Zlotu była Poczta Harcerska 123 Bytom. Nie była to pierwsza organizacja Ogólnopolskiego Zlotu Poczt Harcerskich przez PH 123. PH 123 Bytom była również organizatorem i gospodarzem Ogólnopolskiego Zlotu Poczt Harcerskich w Chorzowie (2003), oraz współorganizatorem Ogólnopolskiego Zlotu Poczt Harcerskich (2005), Korzkiew.

Naczelnicy Poczty Harcerskiej 123 Bytom:

Rok 1994 – 1995 – hm Jacek Borowiec
Rok 1995 – 1997 – phm Przemysław Surówka