Rada Drużynowych przy Chorągwi Śląskiej ZHP

Przy Komendzie Śląskiej Chorągwi ZHP została powołana rada drużynowych, a nasz hufiec rekomendował w jej składa czterech drużynowych z pionów:

Zuchowy – pwd. Sabina SZMAJDUCH

Harcerski – phm. Małgorzata BODNAR

Starszoharcerski – specjalność wodna phm. Viktoria Bartczak

Wędrowniczy – Ireneusz TATARCZUCH

Wyżej wymienieni drużynowi wykazali się wysokimi osiągnięciami w swoich jednostkach. wiedzą oraz przygotowaniem. Dokumentacja jednostek jest prowadzona rzetelnie, a składki odprowadzane terminowo.

Za nimi pierwsze spotkanie Rady zorganizowane w formule on line. Serdecznie się cieszymy, że mamy takich reprezentantów, którzy wiedzą i doświadczeniem będą się dzielić z pozostałym członkami Rady Drużynowych.

Życzymy sukcesów.

_____________________________________________________________________________________________________

CEL POWOŁANIA RADY DRUŻYNOWYCH CHORĄGWI ŚLĄSKIEJ ZHP.
Wszyscy w koło powtarzamy że najważniejszą w ZHP jest funkcja drużynowej / drużynowego. To przede wszystkim DRUŻYNOWI realizują misję ZHP – przewodząc zuchowym gromadom i harcerskim drużynom, wychowują młodego człowieka, wspierając go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru. Cała struktura powyżej gromady / drużyny – czyli komendy, zespoły, niezależnie na jakim poziomie działające – mają jeden podstawowy cel – wspieranie działalności wychowawczej w drużynach. Jest to jednocześnie i cel i OBOWIĄZEK. Mamy nadzieję, że z tego obowiązku wszyscy się właściwie wywiązujemy.
W ostatnim, tak trudnym dla nas wszystkich okresie czasu, powstaje mnóstwo różnych materiałów, podejmowanych jest wiele działań i projektów, które mają wspomóc bieżącą
pracę gromad / drużyn. Cała nasza organizacja stoi u progu wielkich zmian, które związane będą z wprowadzeniem nowych instrumentów metodycznych i zmian w opisach samych metodyk. To wszystko przygotowywane jest z myślą, że zmiany te mają  pchnąć naszą organizację na nową drogę rozwoju. Zespoły które nad tym pracują, mają  nadzieję, że zmiany te pomogą naprawić to, co nie funkcjonuje w pracy gromad / drużyn.
Wszystko to dla wsparcia pracy tych, którzy pełnią najważniejszą w ZHP funkcję  drużynowej / drużynowego.
Szczytny to cel, ale aby to wszystko się udało, żeby każdy materiał, każdy projekt miał  podstawę na gruncie, by odpowiadał na faktyczne potrzeby tych, do których jest on  skierowany, potrzebny jest proces konsultacji, prowadzonych bezpośrednio z tymi, którzy  pracują na tzw. „pierwszej linii”. Stąd pomysł Głównej Kwatery na powołanie Rady  Drużynowych, funkcjonującej bezpośrednio pod przewodnictwem Naczelniczki ZHP.
Komenda Chorągwi Śląskiej uważa, że podobny zespół powinien również funkcjonować  na szczeblu chorągwianym. Wielokrotnie władze naczelne ZHP (Główna Kwatera, Rada Naczelna) zwracały się do Chorągwi o zajęcie stanowiska w kwestiach dotyczących  pracy gromad / drużyn. Za każdym razem Komenda Chorągwi przed udzieleniem odpowiedzi, podejmowała działania konsultacyjne z poszczególnymi środowiskami.  Pozostawało jednak odczucie, że daną kwestię można było omówić z jeszcze szerszym  zespołem instruktorskim. Poszczególne zespoły działające na szczeblu Chorągwi,  przygotowują różnego rodzaju projekty, które aby miały silne wsparcie u podstaw, potrzebują analizy, opinii oraz merytorycznych wniosków – wyrażonych przez tych,  którzy później będą realizowali te projekty. Biorąc to wszystko pod uwagę, czujemy
potrzebę powołania Rady Drużynowych Chorągwi Śląskiej ZHP.