Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na gmachu Domu Polskiego „UL”

W piątek 1 grudnia 2023 r. w Domu Polskim “UL” przy ul. Korfantego 38 o godz. 15.00 nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy ufundowanej Instytutu Pamięci Narodowej oddział Katowice, wykonanej z inicjatywy bytomskich instruktorów. Odsłonięcie tablicy zostanie poprzedzone apelem Hufca, w którym udział wezmą bytomscy harcerze, instruktorzy oraz seniorzy a także zaproszeni goście.
Można powiedzieć, że historia zatoczyła swój krąg, ponieważ jak jeszcze niektórzy mieszkańcy Bytomia doskonale pamiętają, na ścianie Domu Polskiego “UL” wisiała tablica pamiątkowa z 1959 r. Grawer na tablicy był następujący: Dom ten do roku 1922 był ośrodkiem organizacji kulturalno-oświatowych i społeczno-politycznych walczących o narodowe i społeczne wyzwolenie Ziemi Bytomskiej. W 15 rocznicę powstania Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej 22 lipca 1959 roku. Komitet Obchodu 15-lecia P.R.L. w Bytomiu.
Poprzednia tablica wzbudzała wiele emocji, jednak należy pamiętać, że wyryte zostały na niej kolejne fragmenty historii Domu Polskiego “UL”.
Niezmiernie nas cieszy otrzymanie nowej tablicy, która nie tylko upamiętnia organizacje działające w Dom Polskim ”UL” w latach 1910-1922, ale także upamiętnia jedną z pierwszych drużyn harcerskich działających na terenie Bytomia.
Na tablicy widnieje napis „W tym budynku znajdował się w latach 1910 – 1921 DOM POLSKI “Ul”, który był oparciem dla działalności licznych Polskich Organizacji i stowarzyszeń. Tu w latach 1919-1921 odbywały się zbiórki pierwszej w Bytomiu Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego.

Od kilku lat właścicielem budynku jest Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Bytom. Dom Polski “Ul” tętni życiem, jest miejscem spotkań gromad zuchowych, drużyn harcerskich, zespołów hufcowych, instruktorów i seniorów. Mnogość podejmowanych inicjatyw potwierdza wypowiadane w historiach słowa, na powrót w tym miejscu jest gwarno jak w ulu.