Kurs przybocznych – HARCERSKA WIOSKA KIKAPOWIE

KURS PRZYBOCZNYCH – HARCERSKA WIOSKA KIKAPOWIE

Za nami pierwszy weekend kursu przybocznych. Harcerki i harcerze Hufca Bytom wybrali się do Ula czerpać z wiedzy i doświadczenia kadry kursu przybocznych.

Kurs spotka się dwukrotnie. Pierwsze spotkanie odbyło się 10-12 luty 2023, drugie zostało zaplanowane 03 – 05 luty 2023. W kursie uczestniczy 14 osób.

Kadrę kursu stanowią:

Komendantka phm. Roksana Sobieraj-Kociok

Członkowie pwd. Małgorzata Otorowska, pwd Zofia Kobyłecka, pwd. Andrzej Marklowski

Zapytaliśmy Komendantkę Kursu, Druhnę phm. Roksanę Sobieraj – Kociok jakie było pierwsze trzydniowe spotkanie kursu przybocznych.

Na pierwszym weekendzie przyboczni oraz kandydaci na tą funkcję z różnych drużyn mogli się dobrze zintegrować, wymienić poglądami oraz wzajemnie współpracować. Zaangażowanie uczestników pozwoliło na rozłożenie zbiórki harcerskiej na czynniki pierwsze. Rozmawialiśmy o formach pracy w drużynach, o tym dlaczego działamy z fabułą, czym są obrzędowości i jak ważna jest praca z nimi, zagłębiliśmy się w zasady dobrej zbiórki oraz tworzenia konspektów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: „Po co pisać konspekt?”. Przeanalizowaliśmy dokumenty i regulaminy dotyczące działalności podstawowych jednostek organizacyjnych. Dzięki zaangażowaniu uczestników mogliśmy spędzić wspólnie twórczy czas oraz dobrze przygotować się do prowadzenia zbiórek.

Udało się również zamienić dwa zadania z druhną Małgorzatą Otorowską

Druhno Gosiu jakie  zdaniem druhny były najlepsze zajęcia na kursie 🙂

Najlepsze zajęcia moim zdaniem, to zajęcia dh. Andrzeja o regulaminach, bo zrobił je w formie teleturnieju

O ciekawa sprawa, a jak Druhny zajęcia i odczucia

Generalnie poznaliśmy nawzajem, zainspirowaliśmy się się, a najważniejsze zrozumieliśmy dlaczego tak ważna jest obrzędowość i tradycja. Dodatkowo był wstęp do obrzędowości podczas wyjazdów typu biwak, HAZ, HAL

Druhu Andrzeju, czy możemy dowiedzieć się trochę na temat minionego weekendu kursowego

Pierwszy weekend Kursu Przybocznych Hufca ZHP Bytom obfitował w mnóstwo zajęć, podczas których harcerze i harcerki mogli doszlifować swoje umiejętności, zarówno harcerskie jak i przywódcze. Uczestnicy kursu mieli okazję poznać się wzajemnie w czasie zajęć integracyjnych, dowiedzieć się jak ważna jest obrzędowość drużyny oraz jak pracować z fabułą podczas biwaków i Akcji Letniej oraz Zimowej. Nie mogło również zabraknąć pracy z dokumentacją, taką jak konspekty zbiórek, regulaminy czy instrukcje. Wszystkie zajęcia były zorganizowane tak, by poza przekazaniem wiedzy, stały się również inspiracją do wykorzystania różnych, często nieszablonowych form pracy, niezależnie od wieku naszych harcerzy.

A co przed uczestnikami kursu przybocznych, druhu Andrzeju?

Przed nami jeszcze jedno spotkanie kursowe. Drugi, a zarazem ostatni weekend kursowy, będzie okazją do poznania tajników tworzenia planu pracy czy organizacji biwaków. Dodatkowo, kursanci staną przed niełatwym zadaniem – zorganizowaniem własnych zajęć, których uczestnikami będą nie tylko pozostali uczestnicy kursu, ale również kadra!

W takim razie trzymamy kciuki za kursantów i życzymy powodzenia na kolejnym zjeździe kursowym w wiosce KIKAPÓW 🙂