100- lecie trzeba obchodzić z przytupem!

W Bytomiu trwają obchody 100-lecia harcerstwa na tamtejszych ziemiach. Rocznicy tej towarzyszy szereg wydarzeń skierowanych do mieszkańców miasta, harcerzy i przedstawicieli innych ruchów skautowych działających w mieście. Każde z wydarzeń podkreśla znaczenie harcerstwa w mieście czarnego diamentu.

Rola drużyn harcerskich w Bytomiu była bardzo znacząca. Bytomskie harcerstwo mimo swoich początków poza granicami ojczyzny miało niezmiennie Polską duszę. To właśnie drużynowi harcerscy, którzy podjęli się utworzenia pierwszych drużyn pielęgnowali śląskie tradycje i miłość do ojczyzny. Dla dzieci wiecznie zapracowanych górników, harcerstwo szybko stało się odskocznią, dzięki której mogły opuszczać granice familoków i ruszać na przeciw przygodzie.

fot. I LO im J. Smolenia w Bytomiu

Przez 100 lat harcerstwo w Bytomiu się adaptowało do panujących warunków. Tego wymagały czasy i zmiany które za sobą niosły. Jednak wartości takie jak braterstwo, służba i miłości do ojczyzny są ponad czasowe. Dziś widzimy to jeszcze bardziej. Uważamy, że to właśnie dzięki stałym i pielęgnowanych wartościom harcerze w Bytomiu działają prężnie do dzisiaj.

Z okazji 100- lecia Komenda Hufca Bytom przygotowała wydarzenia mające na celu uświetnić ten wspaniały jubileusz. Obchody rozpoczął X Festiwal Piosenki Harcerskiej i Marynistycznej “Szturwał”,  który odbył się 13 kwietnia i na którym została zaprezentowana bogata kultura harcerska. W wydarzeniu wzięło udział ponad 300 harcerzy i zuchów. Bytomskie Centrum Kultury przez cały dzień żyło harcerską muzyką, obrzędowościami i dobrą zabawą. Obchody uświetniło wystąpienie hm. Jana Piechaczka, który zaprezentował wszystkim zgromadzonym, wędrówkę po siedzibach bytomskiego hufca. Bez dwóch zdań, wszystkich ucieszył fakt, że już w przyszłym roku bytomskie harcerstwo powróci do znanego w Bytomiu budynku “Ul”, w który ruch harcerski rozpoczynał swoją oficjalną działalność w naszym mieście.

Kolejnym wspaniałym wydarzeniem, były obchody wspomnienia patrona harcerzy – św. Jerzego. Z tej okazji tradycyjnie odbyła się uroczysta msza święta, odprawiona w kaplicy św. Ducha, przy ulicy Krakowskiej. Mszę odprawił dla nas Kapelan Chorągwi Śląskiej ks. hm. Piotr Larysz. Po owocnej strawie dla ducha, jednostki hufca przemaszerowały na bytomski rynek, gdzie odbył się uroczysty apel. Na apelu wręczono odznaczenia za zasługi dla Hufca Bytom i specjalne wyróżnienia dla drużynowych jednostek.

To nie koniec harcerskich obchodów w Bytomiu. Już za niedługo odbędzie się kolejna impreza jaką jest zakończenie roku harcerskiego, połączone z grą miejską dla mieszkańców i drużyn wszystkich ruchów skautowych. We wrześniu, w galerii “Rotunda” bytomskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie okazja do zwiedzania wystawy “100- lat harcerstwa na ziemiach Bytomia”, której kustoszem jest hm. Jacek Borowiec. W ramach wystawy planowany jest również konkurs plastyczny dla środowisk zuchowych i harcerskich.

27 września o godzinie 17.00 w Teatrze Rozbark organizowana jest gala 100-lecia w trakcie której zostaną wręczone okolicznościowe medale i podziękowania dla wszystkich, którzy tworzyli 100- letnią historię harcerstwa w Bytomiu. W gali wezmą udział  przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich, a także członkowie różnych organizacji skautowych, które działają na terenie Bytomia. Po tym wspaniałym wydarzeniu zaprosimy wszystkich do naszej bazy mieszczącej się w Kokotku, gdzie tradycyjnie przez cały weekend odbywać się będzie “Harcerski Start”, czyli zlot bytomskich gromad zuchowych i drużyn harcerskich.

Autor: B. N.