Harcerskie Drużyny Wodne

Harcerska drużyna wodna to drużyna specjalnościowa, która uwzględnia w swej pracy zainteresowania wodą, morzem i sportami wodnymi. W zależności od możliwości organizatorskich oraz stopnia samodzielności drużyny w realizacji zadań programowych ustala się trzy rodzaje mian. Są to w kolejności:

  1. Drużyna Wodna Próbna (DWP)
  2. Harcerska Drużyna Wodna (HDW)
  3. Harcerska Drużyna Żeglarska (HDŻ)

Podstawą Programu Wychowania Wodnego i Morskiego ZHP w Harcerskich Drużynach Wodnych ZHP są Harców Wodnych. Harce wodne są unikalnym podejściem, które przez dziesięciolecia zostało ukształtowane przez połączoną tradycję żeglarstwa i harcerstwa. Metoda Harcerska jest wzbogacona o wartości i możliwości specyficzne dla środowiska wodnego i morskiego.

Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie 

Wśród wodniaków Prawo i Przyrzeczenie harcerskie są wzbogacone o kodeks etyki morskiej, który czerpie z wielowiekowej tradycji żeglarzy. Normy te definiują obowiązki żeglarzy względem siebie i środowiska, kładąc nacisk na uczciwość i odpowiedzialność.

Uczenie w działaniu 

Szkolenie wodniackie realizowane jest poprzez praktyczne działania na wodzie – od swobodnego żeglowania, przez doskonalenie manewrowanie, aż po naukę radzenia sobie w trudnych warunkach. Doświadczenie zdobywane bezpośrednio w działaniu jest kluczowe dla efektywnego uczenia się.

Osobisty rozwój

System Instrumentów Metodycznych (stopni, sprawności, tropów, wyzwań i odznak wodniackich) dostosowanych do umiejętności i zainteresowań harcerzy pozwala na stymulowanie ich rozwoju w różnych aspektach żeglarstwa i pracy zespołowej.

System Małych Grup 

Praca w zastępie wodniaków, czyli wachcie, stanowi podstawę do nauki samorządności, współdziałania i dzielenia się odpowiedzialnością. Życie i praca w ograniczonej przestrzeni jachtu intensyfikuje te doświadczenia, rozwijając osobowość i umiejętności interpersonalne.

Osobisty przykład instruktora 

Instruktor w drużynach wodnych pełni rolę starszego brata, łącząc zabawę z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo i rozwój młodszych harcerzy. Jego zadaniem jest również aranżowanie sytuacji edukacyjnych i bycie wzorem etycznego zachowania.

Tradycje, obrzędowość i symbolika 

Drużyny wodne pielęgnują bogate tradycje morskie, które wyrażają się w nazewnictwie, obrzędach i symbolach żeglarskich. Elementy te budują unikalną tożsamość wodniaków i wzmocnione są przez użycie specyficznych żeglarskich mundurów, emblematów i odznak.

Przyroda

Harcerstwo wodne odbywa się w środowisku naturalnym – na jeziorach, rzekach i morzach. Bezpośredni kontakt z naturą uczy harcerzy szacunku dla środowiska, a zmienne warunki wodne rozwijają zdolność do przewidywania i adaptacji.

Zaangażowanie społeczne 

Wiedza i doświadczenia nabyte na wodzie kształtują w harcerzach świadomość społeczną i gospodarczą. Harcerze uczą się rozumieć wodę nie tylko jako źródło rekreacji, ale też jako ważny zasób ekonomiczny i ekologiczny, co przyczynia się do budowania lepszego świata.

From: https://gkzhp.sharepoint.com/sites/woda/SitePages/Harce-Wodne.aspx