Projekt 10.24 – Siła harcerskich relacji w procesie transformacji

 

Związek Harcerstwa Polskiego  Chorągiew Śląska

jest beneficjentem projektu o numerze FESL.10.24-IZ.01-03E1/23 pod tytułem:

„Siła harcerskich relacji w procesie transformacji”

Finansowanego w ramach Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021 – 2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji) dla Priorytetu: FESL.10.00 – Fundusze Europejskie na transformację dla Działania: FESL.10.24 – Włączenie społeczne – wzmocnienie procesu sprawiedliwej transformacji.

Wartość projektu: 5 974 749,00

Wartość dofinansowania: 5 974 749,00

W tym dofinansowanie z UE: 5 377 274,10

Okres realizacji projektu 01.04.2024 – 30.06.2026

Celem projektu jest zwiększenie poziomu aktywności lokalnych społeczności, w tym budowanie  i wzmacnianie relacji na terenie woj. śląskiego w szczególności w miastach Bytom, Radzionków, Żory, Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie Zdrój, Lubliniec, Czechowice Dziedzice, Zawiercie. Działania w projekcie pozwolą na budowanie współpracy międzypokoleniowej, nabywanie nowych kompetencji, poszerzenie świadomości społeczeństwa w zakresie szeroko pojętego procesu transformacji w sferze społecznej, ekonomicznej, gospodarczej, ekologicznej. Celem szczegółowym jest łagodzenie wpływu tego procesu na mieszkańców Śląska.

Główne zadania projektu to opracowanie propozycji programowej zajęć dla dzieci i młodzieży   w celu nabycia wiedzy i pracy z transformacją w szerokim ujęciu oraz stworzenie i instalacja innowacyjnych 100 figurek „Harcerskich Przewodników” jako elementu gier terenowych. Pozwoli to na połączenie dwóch aspektów, poznawania natury i zjawisk przyrodniczych oraz jednocześnie ukazania szkodliwej działalności człowieka w stosunku do przyrody na terenach postindustrialnych. Gry będą również opierać się o tożsamość lokalną oraz poznawanie historii regionu i związanej z nim transformacji. Przeprowadzone zostaną także m.in. warsztaty aktywizujące dla dorosłych oraz gry w terenie dla dzieci i młodzieży. Nacisk będzie położony na ekologię, edukację ekologiczną i klimatyczną.

Grupę docelową projektu stanowią osoby rekrutujące się z 7 podregionów obszaru OSI w szczególności z następujących miast: Bytomia, Radzionkowa , Żor, Dąbrowy
Górniczej, Jastrzębia Zdroju, Czechowic-Dziedzic, Zawiercia.
Grupa docelowa będzie rekrutowana wśród mieszkańców Śląska w 7 podregionach, przy czym celuje się w grupę dzieci i młodzieży, również należącą do drużyn harcerskich i starszoharcerskich oraz wędrowniczych.

Efekty projektu to zwiększenie poziomu aktywności lokalnych społeczności, podniesienie świadomości zdobywania nowych umiejętności, kompetencji i kwalifikacji oraz praca z transformacją, a także adaptacja młodego pokolenia do nowych zmian. Powstanie także Centrum Rozwoju Młodego Człowieka i Rodzica w Radzionkowie i Centrum Edukacji Ekologicznej w Kokotku Leśnicy, ponadto zakupiona będzie mobilna harcówka, co pozwoli na realizację projektu w wielu miejscach 7 podregionów objętych OSI.

#FunduszeUE

#FunduszeEuropejskie