Harcerska Stanica Wodna – Przeczyce

Informacje podstawowe:

Zarządca Bazy: Komenda Hufca ZHP Bytom- 1 HDW im. Kap. ż.w. Mamerta Stankiewicza
Adres:
Boguchwałowice, ul. Nadbrzeżna 50
DOJAZD: PKS z Tarnowskich Gór lub Świerklańca w stronę Siewierza lub autobus linii 17 z Bytomia – Dworca do Nowej Wsi, dalej 7 km pieszo.
Zbiornik wodny: zaporowy, pow. 510 ha, głębokość 8m, żeglowny
Teren bazy: ogrodzony
Warunki noclegowe: pokoje wieloosobowe (40 miejsc), pole namiotowe.
Namioty na stanicy: dostępne
Sprzęt wodny: kajaki. kanadyjki, szalupy, rowery wodne, żaglówki typu Omega i Optimist
Dodatkowo: wyposażona szkutnia, krąg ogniskowy,

Opis bazy:

Stanica obozowa Przeczyce leży nieopodal Siewierza, nad sztucznym zaporowym zbiornikiem wodnym utworzonym w 1963 r. na Czarnej Przemszy.  Zbiornik ma 6 km długości, 2 km szerokości i 8m głębokości. Całkowita powierzchnia lustra wody wynosi 5,1 km2 (510 ha). Stanica jest wyposażona w różnorodny sprzęt żeglarski możliwy do wypożyczenia zarówno dla osób posiadających uprawnienia żeglarskie i amatorów sportów wodnych. Wielofunkcyjny budynek hangaru posiada sypialne pokoje wieloosobowe, świetlicę połączoną z jadalnią, przestronna i dobrze wyposażone zaplecze kuchenne, pokój do rekreacji i szkutnie bosmańską, która jest wyposażona w profesjonalne zestawy narzędziowe pozwalające na budowę nowych i naprawę starych łódek. Budynek jest świetnie przystosowany do prowadzenia wszelkiego rodzaju zajęć i warsztatów żeglarskich praktycznych i teoretycznych. W osobnym zlokalizowanym za hangarem budynku mieszczą się prysznice i sanitariaty (osobno dla kobiet i mężczyzn). Na terenie stanicy znajduje się również fragment prywatnej plaży, pole namiotowe i krąg ogniskowy.

W czasie pobytu na stanicy można skorzystać z obecności wykwalifikowanych i doświadczonych instruktorów żeglarstwa i innych sportów wodnych, którzy chętnie prowadzą warsztaty i ćwiczenia zarówno dla zorganizowanych grup, jak również indywidualnie. W ciągu roku nad zbiornikiem organizowane są kursy na patenty żeglarskie i motorowodne.