Święto św. Jerzego i uroczysty Apel Hufca 24.04.2017 r.

24 kwietnia 2017 r. zapraszamy wszystkich na hufcowe obchody dnia św. Jerzego.

Organizacje Skautowe na całym Świecie wspiniają św. Jerzego jako swojego patrona. W harcerstwie polskim od samego początku uważano ten dzień za święto harcerzy. Święty Jerzy jest patronem Anglii, Bośni, Litwy, Szwecji, Niemiec, i włoskich miast: Ferrary i Neapolu. Patronuje różnym rzemiosłom wojennym, harcerzom, skautom oraz licznym orderom. Święty Jerzy chroni przed epidemiami i ukąszeniami. O życiu Świętego niewiele możemy jednak powiedzieć. Niewątpliwie był męczennikiem, najprawdopodobniej z czasów
prześladowań rzymskiego cesarza Dioklecjana (284-305 r.). Przypuszczalnie pochodził z Kapadocji, a śmierć poniósł w palestyńskiej Liddzie. Był żołnierzem, być może nawet wyższym oficerem armii rzymskiej. Za zdarcie antychrześcijańskiego edyktu Dioklecjana z murów Nikomedii był okrutnie torturowany i zamęczony.

Z tej okazji o godz. 17.00 odbędzie się uroczysta msza w kaplicy p.w. św. Ducha, przy ul. Krakowskiej. Po mszy jednostki harcerskie, gromady zuchowe i kręgi instruktorskie przemaszerują w kolumnie na rynek, gdzie o 18.00 odbędzie się przegląd jednostek i uroczysty apel. Do wspólnego świętowania zapraszamy wszystkich sympatyków harcerstwa i mieszkańców Bytomia!

Czuwaj!
phm. Aleksandra Simon