BeuthenBoulevard2

Prelekcja o historii Bytomia

W środę 25.04.2018r. o godz. 17.00 w Komendzie Hufca Bytom ul. Kolejowa 6/11 odbędzie się prelekcja dotycząca historii Bytomia, na którą zostały zaproszone wszystkie bytomskie drużyny. Wydarzenie to organizuje druhna podharcmistrz Roksana Sobieraj oraz HO Małgorzata Otorowska.

Jak wspaniałą historię posiada miasto, które w 1254r. uzyskało prawa miejskie? Jak wiele tajemnic skrywa? Każdy słyszał legendę o Świetliku stojącym naprzeciwko Centrum Handlowego Agora, lecz nie każdy wie, jakie imiona nosił plac, na którym się ona znajduje. To samo tyczy się krótkiej ulicy Gliwickiej, która znana jest z Lodziarni u Fiołków. Niecałe sto lat temu kilka numerów dalej podejmowano decyzje, które miały zważyć na losach miasta i całego Śląska. Prelekcja ma na celu przybliżenie historii miasta, w którym mieszkamy, i w którym na co dzień działamy. Podczas jej trwania omówione zostaną najważniejsze wydarzenia, a także wskazane zostaną ich pomniki, które są mijane przez nas w drodze do pracy, czy szkoły. Świadomość historyczna pozwala kształtować postawy patriotyczne, co jest bardzo ważne w naszym harcerskim życiu. To historia kształtuje naród.
George Santayana powiedział:„Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie.” Z racji tego, że Bytom ma bogatą i piękną historię wzięcie udziału w prelekcji będzie ciekawym i edukacyjnym spotkaniem.