1 Harcerska Drużyna Wodna im. kap. ż.w. Mamerta Stankiewicza

1 Harcerska Drużyna Wodna im. kpt. ż.w. Mamerta Stankiewicza funkcjonuje nieprzerwalnie od 1975 r. i została założona przez  hm. Joachima Barona. Przez lata swojej działalności jednostka wykształciła rzesze instruktorów, którzy w duchu harcerskiej przygody wychowują kolejne pokolenia młodych ludzi. Drużyna specjalizuje się w specjalności wodnej realizując przy tym atrakcyjny program dostosowany do każdej grupy wiekowej. Dzięki temu dzieci i młodzież nieprzerwanie mają kontakt z żeglarstwem, wioślarstwem i innymi sportami wodnymi, co skutkuje poszerzaniem swoich uprawnień o patenty żeglarskie oraz motorowodne.

Jednostka jest koedukacyjna i wielopoziomowa. Jej zbiórki odbywają się regularnie w Szkole Podstawowej nr 51 przy ul. Łużyckiej 12:

• Zbiórki wilczków morskich (1-3 kl. SP) odbywają się w każdy czwartek od godziny 16.00 do 17.30;
  • Zbiórki jungów (4-6 kl. SP) odbywają się w każdy wtorek od godziny 17.00 do 19.00;
  • Zbiórki sztormanów (1-3 kl. Gim) odbywają się w każdą środę od godziny 17.00 do 19.00;
  • Zbiórki wędrowników (16-21 l.) odbywają się w formie wyjazdowej.

Wodniacy z 1HDW posiadają własną stanicę wodną zlokalizowaną w Boguchwałowicach, przy
ul. Nabrzeżnej 50.